Dlaczego tak ważna jest odzież, w której uprawiamy sport?

Właściwa odzież sportowa to nie tylko modny i stylowy outfit. Jej zadaniem jest zapewnienie nam maksimum wygody i ochrony przed niekorzystnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę przed zakupem stroju sportowego? Z jakich materiałów powinien być uszyty i jakie kroje zapewniają maksimum wygody? Poznaj najważniejsze informacje!

Odzież sportowa, czyli jaka?

Odzież służąca do uprawiania sportów, wymyślona została, aby zmaksymalizować wygodę podczas aktywności fizycznych. Z czasem stała się również czymś więcej niż tylko wygodnym outfitem, a lansowane przez nią trendy trafiły z miejskiej dżungli prosto na wybiegi. Dziś odzież sportowa to również synonim ulicznego stylu, luzu i wolności w wyrażaniu siebie.

Ubrania sportowe, pierwotnie zaprojektowane zostały w celu zmaksymalizowania komfortu sportowców podczas treningów, jak również na zawodach i olimpiadach. Odzież dla sportowców wyróżniała się przede wszystkim wygodnymi krojami oraz materiałami, które zapewniały doskonałą cyrkulację powietrza oraz odprowadzanie wilgoci. Wysokiej jakości koszulki, topy, spodnie i legginsy określane są mianem odzieży funkcyjnej lub technicznej, a na tle basicowej odzieży sportowej wyróżniają je specjalna struktura włókien oraz najwyższej klasy materiały.

Dzięki nim nadmiar potu zostaje wchłonięty i przetransportowany z powierzchni skóry na zewnątrz tkaniny, skąd następnie odparowuje. Taki system gwarantuje nie tylko komfort podczas treningu, ale również dba o bezpieczeństwo skóry, zapobiegając jej podrażnieniom i odparzeniom. Odzież sportowa zapewnia również utrzymanie optymalnej dla naszego ciała temperatury, zapobiegając zarówno przegrzaniu, jak i wyziębieniu.

Najlepsza odzież sportowa dla Ciebie — na co zwrócić uwagę przy zakupie ubrań do ćwiczeń?

Treningi na siłowni, uprawianie sportów outdoorowych bądź jakakolwiek inna aktywność fizyczna to doskonały sposób nie tylko na zadbanie o swoją sylwetkę, ale również kondycję i zdrowie. Pomimo iż, aby zapewnić swojemu ciału odpowiednią dawkę ruchu, nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, niezbędna okaże się właściwa odzież sportowa.

Pełny zakres ruchu

Wygodne ubrania do ćwiczeń stanowią absolutną podstawę garderoby każdego fana aktywnego wypoczynku. Muszą zapewniać odpowiednią mobilność i pełną swobodę ruchów. Nieodpowiednio dobrana odzież sportowa może nie tylko skutecznie utrudnić wykonywanie niektórych ćwiczeń, ale także może stać się przyczyną kontuzji spowodowanej np. naciągnięciem mięśnia. Wybierając wygodne ubrania do ćwiczeń, warto postawić na materiały o dużej elastyczności, a także na odpowiednie kroje.

Poczucie wygody i design

Niewłaściwa odzież sportowa jest również częstym powodem przez który, zwłaszcza na początku przygody z regularnymi treningami, szybko się zniechęcamy. Dzieje się tak z dwóch powodów. Pierwszym jest oczywiście brak wygody podczas treningu. Strój sportowy nie może powodować podrażnień ani otarć skóry, a także musi zapobiegać odparzeniom.

Drugim z kolei jest nieciekawy design. Choć mogłoby się wydawać, że wygląd naszego sportowego zestawienia nie ma większego znaczenia, w rzeczywistości wygodne koszulki sportowe z nadrukiem motywacyjnym potrafią skutecznie zachęcić nas do dalszych treningów.

Rodzaj sportu i pogoda — bądź gotowy na wszystko!

Jeśli decydujemy się na regularne uprawianie sportów na zewnątrz, niezbędne okaże się dostosowanie garderoby do zmieniających się w ciągu roku warunków pogodowych. Właściwa odzież sportowa jest niezwykle ważna zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy konieczne jest zachowanie odpowiedniego komfortu cieplnego.

Wielosezonowe zestawy sportowe

Na trudne warunki pogodowe niezastąpiony okaże się outfit na cebulkę. Doskonałą bazą będzie koszulka sportowa, wykonana z naturalnych materiałów. Zapewniając swobodny przepływ powietrza oraz odpowiednie odprowadzanie wilgoci, sprawdzi się podczas treningów przez cały rok.

Na t-shirt warto zarzucić bluzę z kapturem, która podobnie jak koszulka wyróżniać się będzie cyrkulacją powietrza, zapobiegającą przegrzaniu, lub wychłodzeniu ciała. Jeśli sama bluza to za mało, warto sięgnąć po wielosezonowe kurtki trekkingowe, najlepiej nieprzemakalne i z odpinanymi podszewkami. Skutecznie ochronią nas przed deszczem, śniegiem, a nawet minusowymi temperaturami.

Co na zmienną pogodę?

Doskonałym uzupełnieniem sportowej garderoby jest również wysokiej jakości odzież termoaktywna. Musi ona zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza, a także odprowadzać wilgoć i nie krępować ruchów. Ponadto zadaniem odzieży termoaktywnej jest zapewnienie właściwej izolacji, odpowiedzialnej za utrzymanie ciepła na właściwym poziomie. Odzież termiczna sprawdzi się idealnie zarówno na stoku, jak i górskim szlaku.

Zafunduj sobie najlepszy trening! Wybierz wysokiej jakości odzież sportową i ciesz się jej wyjątkowymi właściwościami podczas każdej aktywności fizycznej!